Maxminus Humor Magazine Chief Editor: Sabahudin Hadzialic.
Sabahudin Hadzialic was born 1960 in Mostar. He live in Sarajevo. He is a famous journalist, writer, poet and chief editor of the literary (Diogen) and humor (Maxminus) magazines. Member of the Association of Writers of Bosnia and Herzegovina.

He is freelance editor in the publishing house Dhira, Küsnacht, Switzerland. He  published poems, articles, essays, aphorisms, plays and short stories in almost all major newspapers & magazines in Bosnia-Herzegovina, Serbia, Croatia, Slovenia, Macedonia. His poems, short stories and aphorisms have been published in journals in England, Ireland, Spain, Italy and USA.
His poetry and prose were translated into English, French, German, Spanish, Italian and Albanian.

http://sabihadzi.weebly.com/
http://maxminus.weebly.com


Sabahuddin writes a few aphorism:
- In Bosnia and Herzegovina negotiations continues. Until the last men on Earth- Bosniac muslim, Serb, Croat!
- Politics is like a whore. But, recession makes miracles!
- In the Medieval society, executions were done on a public place. Media is doing that today!
- Feudalism is the past status, but current time!
- Nation is an historic category and will disappear within the time continuum. philosophers were saying. Problem is that they have never been on the power!


Maxminus dergisi, aylık olarak internet üzerinden yayınlanıyor. dünyanın her tarafından bir çok çizerin karikatürleri var.

Maxminus magazine, published monthly on the internet. There are many cartoonists from all over the world.
Maxminus Humor Magazine
Maxminus Dergisi editörü Bosnalı dostumuz: Sabahudin Hadzialic
1960 Mostar doğumlu, tanınmış bir gazeteci-yazar, edebiyatçı. Saraybosna'da yaşıyor.  Bosna Hersek Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyesi. Aynı zamanda bir hiciv ustası olan Hadizalic, Bosna'da yayınlanan Diogen ve Maxminus mizah dergilerinin şef editörlüğünü yapıyor.

Hadzialic'in şiirleri, makaleleri, denemeleri, özlü sözleri var. Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya'daki hemen hemen tüm büyük gazete ve dergilerde kısa hikayeleri yayınlandı. Onun şiirleri, kısa hikayeleri ve aforizmaları İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya ve ABD'de dergilerde yayınlandı.
 
Maxminus mizah dergilerinin şef editörlüğünü yapıyor.

Hadzialic'in şiirleri, makaleleri, denemeleri, özlü sözleri var. Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya'daki hemen hemen tüm büyük gazete ve dergilerde kısa hikayeleri yayınlandı. Onun şiirleri, kısa hikayeleri ve aforizmaları İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya ve ABD'de yayınlanan dergilerde de yer aldı.

http://sabihadzi.weebly.com/
http://maxminus.weebly.com

 
Sabahudin Hadzialic'ten bir kaç aforizma:
- Bosna ve Hersek'te müzakereler sürüyor. Ta ki; en son Boşnak, Sırp ve Hırvat erkek kalıncaya kadar.
- Siyaset, bir fahişe gibidir. Iş yapmazlık mucizedir!
- İdamlar ortaçağda halka açık yerlerde yapılırdı. Günümüzde o görevi medya yapıyor.
- Feodalizmin son durumu: Şimdiki zaman!
- Uluslar tarihi bir kategoridir ve zamanın akışı içerisinde kaybolacaktır. Filozofların demesi bu. Sorun onlarındı ve asla gücün üstüne çıkamadı.

portrait: Senad Nadarevic
 
 
 
 
GERİ DÖN / BACK